Поради 

Причини зносу двигуна автомобіля

Механічний зношування деталей двигуна — неминуче явище, але цей процес можна форсувати неписьменною експлуатацією і вивести агрегат з ладу всього за одну поїздку. Розділимо та розглянемо окремо фактори, що впливають на стан циліндропоршневої групи двигуна.

Всупереч поширеній думці чіп-тюнінг не настільки впливає на ресурс двигуна, щоб виділяти його в окрему групу. Виділимо такі групи:

  • абразивний знос;
  • порушення умов мастила;
  • виникнення детонаційного горіння;
  • порушення теплового режиму.

Абразивне знос двигуна

Абразивне зношування викликається попаданням твердих абразивних частинок в зону тертя. Варіантів кілька: це несправна система очищення повітря, попадання абразиву всередину камери згоряння під час проведення технічного обслуговування чи ремонту, вміст абразивних частинок у мастилі. Повітря завжди містить тверді частинки, їх зміст та фізичні властивості залежать від умов місцевості.

Існує кілька варіантів побудови системи очищення повітря. Наприклад, масляно-інерційний фільтр використовує кінетичну енергію твердих частинок. Повітря під гострим кутом прямує на поверхню олії, тверді частинки продовжують прямолінійний рух і осідають, повітря надходить на подальшу стадію очищення. Для роботи в умовах сильного запилення застосовують відцентровий спосіб попереднього очищення повітря (під час арабо-ізраїльської війни, такі системи дозволили арабам на старих радянських танках воювати проти американців в умовах пустелі без значних поломок, на відміну від останніх).

Проте на легковому транспорті не застосовуються подібні схеми при побудові системи очищення повітря. На легкових автомобілях повітря очищається змінним елементом, що фільтрує. Слід приділяти особливу увагу його якості, своєчасній заміні та герметичності системи подачі повітря. Підсмоктування атмосферного повітря зведе нанівець якість будь-якого фільтруючого елемента. При несправній системі фільтрації повітря двигун можуть потрапляти тверді частинки природних мінералів, які перевершують по твердості метали. Наприклад, діоксид кремнію, який зустрічається в піску, має твердість 7 за шкалою Моха. Тверді частинки впроваджуються в поверхню поршня, утворюючи поздовжні ризики і роблячи поверхню поршня схоже на наждачному папері. Поршневі кільця отримують сколи та інтенсивне зношування, а неминуче попадання абразиву на бічну поверхню кільця призводить до зміни його товщини і розбивання кільцевої канавки. Зношування поверхні плаваючого поршневого пальця можна пояснити тільки дією абразиву в зоні тертя, оскільки твердість алюмінієвих бобишок незрівнянно нижче твердості матеріалу пальця. Особлива акуратність потрібна під час проведення обслуговування та ремонту двигуна. Будь то заміна свічок запалювання або притирання клапанів до сідла. Зрештою абразив, що потрапив через систему подачі повітря, змішується з маслом двигуна, і підвищений знос носить глобальний характер.

Порушення умов змащення двигуна

Як відомо, на чотиритактних двигунах застосовується комбінована система мастила. Частина механізмів змащується під тиском, інша розбризкуванням. Циліндропоршнева група змащується розбризкуванням олії. З цією метою існують масляні форсунки чи спеціальний отвір у корпусі шатунного підшипника. Олія утримується на поверхні циліндра за рахунок спеціального профілю його поверхні. Профіль створюється хонінгуванням внутрішньої поверхні циліндра, з утворенням трапецієподібних рисок, що перетинаються під певним кутом. Відсутність рисок порушує умови змащення поршневих кілець, відповідно значно скорочується термін їхньої служби. Ця обставина особливо актуальна для моторів, які не мають ремонтних розмірів, що зводить нанівець можливість їх відновлення після зміни геометрії циліндра. Якщо врахувати, що на сьогоднішній момент практично всі великі виробники перейшли на виробництво двигунів, які не підлягають відновлювальному ремонту, такий діагноз звучить як вирок. Підвищений знос неминучий при нестачі мастила, що може спричинити зниження продуктивності масляного насоса, недотримання швидкісного режиму при застосуванні зимових масел з невеликою в’язкістю.

Related posts